Τα Γιάννενα BC στο πρώτο επίσημο παιχνίδι τους για το 2011 δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα καθώς επιβλήθηκαν εκτός έδρας του Φαίακα με σκορ 55-74. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα Γιάννενα BC να παίρνουν κεφάλι από την αρχή του παιχνιδιού χτίζοντας μία διαφορά δέκα πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, αφού οι παίκτες του Νίκου Πάνου βρέθηκαν σε εκπληκτική μέρα, ειδικά έξω από την γραμμή των 6,75, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάρει μεγάλες διαστάσεις.Οι δοκιμές που έκανε ο προπονητής της Γιαννιώτικης ομάδας στην επανάληψη έδωσαν την ευκαιρία στον Φαίακα να μειώσει λίγο την διαφορά προς το τέλος του παιχνιδιού χωρίς όμως σε κανένα σημείο του αγώνα να πέσει κάτω από τους δέκα πόντους.Με αυτή τη νίκη τα Γιάννενα BC γίνονται πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο, αφού πέρασαν από μία έδρα πολύ δυνατή και έναν αντίπαλο ο οποίος φέτος έχει ως στόχο την τετράδα.Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Μαντήλας και Νάκας.Δεκάλεπτα: 17-27, 32-53 (ημ.), 43-62, 55-74.
ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC (Νίκος Πάνου): Τώνης 12 (2), Ρήγας 2, Φυραρίδης 7 (1), Κοντός 9 (3), Χαντέλης 2, Τσιρώνης 8 (1), Μιχαήλ 2, Σπυρίκος, Αγγέλης 10, Τάσσης 3, Αυγερινός 17