Με το παρθενικό γκολ του 20χρονου Μιχάλη Κοσίδη με την πρώτη ομάδα της ΑΕΚ κι ένα ακόμη από τον Πέτρο Μάνταλο μετά από εκτέλεση πέναλτι, η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην «ΟPAP Arena-Αγια-Σοφιά» και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Η πρόκριση των «κιτρινόμαυρων» ήρθε στο… ρελαντί απέναντι σ’ έναν ΠΑΣ που είχε λίγες καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος. Από τα αξιοσημείωτα του ματς το ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα του Γάλλου δεξιού μπακ Τζιμπρίλ Σιντιμπέ, η επανεμφάνιση στη βασική ενδεκάδα της ΑΕΚ μετά από μεγάλο διάστημα του Κώστα Γαλανόπουλου, αλλά και η καταπληκτική εμφάνιση του τρίτου γκολκίπερ των Ηπειρωτών, Βασίλη Αθανασίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια καλή στιγμή για τους Γιαννιώτες όταν στο 2’  μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Στάνκοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Παμλίδη που από εξαιρετική θέση σούταρε άουτ. Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήρθε με γκολ στο 6’ όταν μετά από δυνατό σουτ του Αραούχο, ο γκολκίπερ Πριόρ απέκρουσε χωρίς να συγκρατήσει την μπάλα για να πεταχτεί ο Κοσίδης και με πλασέ από κοντά να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0. Στο 18΄αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι του ο Γάλλος γκολκίπερ του ΠΑΣ και αντικαταστάθηκε από τον Αθανασίου.

Η «Ενωση» συνέχισε τς επιθέσεις της για να φτάσει σε δεύτερο γκολ και στο 23’ μετά τη σέντρα του Χατζησαφί ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Αθανασίου σε μια δύσκολη απόκρουση. O Αθανασίου επενέβη σωτήρια και στο 30’ σε σουτ του Αραούχο μέσα από την μεγάλη περιοχή, ενώ δύο λεπτά αργότερα νέο σουτ από τον αρχηγό της «Ενωσης» κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του ΠΑΣ. Στο 40’ ο Μάνταλος έπιασε νέα κεφαλιά από καλή θέση, αλλά ξανά τον σταμάτησε ο Αθανασίου. Οι παίκτες της ΑΕΚ γυρνούσαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα την μπάλα έξω από την περιοχή του ΠΑΣ, αλλά μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους δεν έφτιαξαν άλλη αξιόλογη ευκαιρία.

Η ΑΕΚ αν και διατήρησε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους τον έλεγχο του αγώνα δεν ήταν το ίδιο πιεστική όπως στο πρώτο μέρος. Ενδεικτικό γι΄ αυτό ήταν ότι η πρώτη τελική της «Ενωσης» στην επανάληψη έγινε στο 61’ μ’ ένα μακρινό σουτ του Γιόνσον που έφυγε ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα έγινε κι ένα μακρινό σουτ από πλευράς ΠΑΣ με τον Ριένστρα που δεν βρήκε στόχο. Οι Γιαννιώτες απείλησαν σοβαρά την ΑΕΚ στο 65’ με το συρτό σουτ του Ροσέρο που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Στάνκοβιτς.

Στο 67΄ ο διαιτητής Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καραχάλιου πάνω στον Ελίασον και ο Μάνταλος με ψύχραιμη εκτέλεση από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το 2-0. Το πέναλτι αμφισβήτησαν έντονα οι άνθρωποι του ΠΑΣ που διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Διαμαντόπουλο.

Στο 79’ οι «κιτρινόμαυροι»… άγγιξαν το τρίτο γκολ, αλλά ο Αθανασίου έκανε μια εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Αραούχο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκατσίνοβιτς έκανε το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από την πάσα του Λιβάι Γκαρσία για να κάνει μια ακόμη σπουδαία επέμβαση ο Αθανασίου.

Με κίτρινες κάρτες παρατηρήθηκαν οι Λώλης, Γαλανόπουλος και Αραούχο

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζησαφί  (80’ Ραντόνια), Γαλανόπουλος (75’ Φράνσον), Γιόνσον, Ελιάσον (72’ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος, Αραούχο, Κοσίδης (72’ Λιβάι Γκαρσία).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πριόρ (18’ Αθανασίου), Σόρια, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα (75’ Κιάκος), Λιάσος, Μορέιρα (55΄Ροσέρο), Φοφανά (75’ Μπαλάν), Παμλίδης (55’ Λώλης).