Ο Νικόλαος Τσουρέκας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος χιονοδρομίας διάθλου, το οποίο έγινε στα Φαλακρό της Δράμας. Ο 23χρονος πρωταθλητής του ΕΟΣ Μετσόβου κέρδισε και το ατομικό (15χλμ.) και το σπριντ (7,5χλμ.) ανδρών και ήταν ο μόνος αθλητής που κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια.

Πρωταθλήτριες στις γυναίκες αναδείχθηκαν η 19χρονη Ιωάννα Κώτσαλου, επίσης του ΕΟΣ Μετσόβου στο ατομικό 12,5χλμ. και η 20χρονη Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου (ΕΟΣ Δράμας) στο σπριντ 6χλμ., οι οποίες κατέκτησαν και από ένα αργυρό.

Στο ατομικό, τον 23χρονο Νικόλαο Τσουρέκα ακολούθησαν στο βάθρο οι Βασίλειος Ροσενλής και Κωνσταντίνος Μέτσιος, ενώ πίσω από την 19χρονη Ιωάννα Κώτσαλου τερμάτισαν η Κωνσταντίνα Χαραλαμπίδου και η Μαρία-Δήμητρα Τσιάρκα.   Στο αγώνισμα σπριντ, τις δεύτερες θέσεις κατέλαβαν οι Κωνσταντίνος Μέτσιος και Ιωάννα Κώτσαλου ενώ το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι Βασίλης Ροσενλής και Δήμητρα Τσιάρκα, αντίστοιχα σε κάθε κατηγορία.

Στους παίδες και τις κορασίδες πρωταθλητές αναδείχθηκαν αντίστοιχα, στα ατομικά ο Ευάγγελος Αθανασίου και η Χριστίνα Ρόζα και στα σπριντ ο Ιωάννης Αναστασιάδης και η Γεωργία Τσιάρκα.

Οι πρώτες τριάδες ανά κατηγορία και αγώνισμα στο Πανελλήνιο χιονοδρομίας διάθλου:

3. Ρόζα Χριστίνα (ΑΟ Φλώρινας) 22.02.800

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα χιονοδρομίας διάθλου έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο (02-03/04) στο Φαλακρό της Δράμας, με διοργανωτή τον ΕΟΣ Δράμας, υπό την αιγίδα της ΕΟΧΑ.