Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε για άλλη μια φορά η Γαλλία για την Εθνική μας ομάδα πόλο των Ανδρών, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της στον Β’ Όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Ντόχα. Η Ελλάδα κατάφερε, όμως, να πάρει τελικά την πολύτιμη νίκη με 13-12, να κάνει το “3 στα 3”, να πάρει την πρωτιά στον Όμιλο και την απευθείας πρόκριση στην 8άδα και να στοχεύει και πάλι ψηλά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί, πλέον, την Τρίτη (13/2) στον προημιτελικό, όπου περιμένει αντίπαλο, που θα είναι η νικήτρια του χιαστί Ιταλία – ΗΠΑ (παίζουν την Κυριακή 11/2, στις 18:00).

Παρά το γεγονός ότι η Εθνική είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγήθηκε και με τρία γκολ διαφορά, στη συνέχεια έδωσε δικαιώματα στους Γάλλους που ισοφάρισαν τρεις φορές, απείλησαν να προηγηθούν, αλλά στο τέλος η Ελλάδα βρήκε τη λύση και έφτασε στη νίκη έστω και με το ένα γκολ διαφορά.

Μετά το 3-3 του δυνατού πρώτου οκτάλεπτου, η Εθνική μας βρήκε τρόπους να περιορίσει τους Γάλλους και με πλουραλιστικές λύσεις επιθετικά στο δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο, προηγήθηκε με 10-7. Όμως κάποιες κάποιες βιαστικές επιλογές στο τελευταίο οκτάλεπτο, επέτρεψαν στους Γάλλους να ισοφαρίσουν 10-10, 11-11 και 12-12, με αιχμή του δόρατος τους αδερφούς Βερνού, ενώ έχασαν και επίθεση ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Έτσι η Ελλάδα, στην κόντρα επίθεση, κέρδισε το πέναλτι με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου (που αναδείχθηκε MVP του αγώνα) που στη συνέχεια ευστόχησε ο Άγγελος Βλαχόπουλος για το τελικό 13-12.

Αναλυτικά η διακύμανση ΕΔΩ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΓΑΛΛΙΑ 13-12

Οκτάλεπτα: 3-3, 4-3, 3-2, 3-4.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Αλαφραγκής, Κάκαρης 2, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος, Παπανικολάου 1.

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιμπουά, Σονταντιέ, Κρουσιγιά 1, Μπουέ 1, Κας 1, Τ. Βερνούξ 3, Ρ. Βερνού 4, Μπιορς, Μποντέγκας 1, Βανπεπερστράτ, Ντε Ναρντί 1, Φοντανί, Ναρντόν.

Η βαθμολογία του Β’ Ομίλου:

1. Ελλάδα 9 (3 αγ.)
2. Γαλλία 6 (3 αγ.)
3. Βραζιλία 0 (2 αγ.)
4. Κίνα 0 (2 αγ.)

Το πρόγραμμα των χιαστί:

11/2 11:00 Κροατία – Βραζιλία ή Κίνα
11/2 15:00 Αυστραλία – Γαλλία
11/2 16:30 Μαυροβούνιο – Ρουμανία
11/2 18:00 ΗΠΑ – Ιταλία

Το πρόγραμμα των προημιτελικών:

1. 13/2 15:00 Ισπανία – Μαυροβούνιο ή Ρουμανία
2. 13/2 16:30 Ελλάδα – ΗΠΑ ή Ιταλία
3. 13/2 18:00 Σερβία – Κροατία ή Βραζιλία/Κίνα
4. 13/2 19:30 Ουγγαρία – Αυστραλία ή Γαλλία

Το πρόγραμμα των ημιτελικών:

15/2 15:00 Νικητής 1 – Νικητής 2
15/2 16:30 Νικητής 3 – Νικητής 4

Κοινοποίηση

Κοινοποιείστε στους φίλους σας!