Την ήττα με σκορ 68-57 γνώρισε σήμερα το μεσημέρι στην Αθήνα ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC από τις Εσπερίδες Καλλιθέας σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Παρά το ελπιδοφόρο ξεκίνημα που πραγματοποίησε η ομάδα στο Κλειστό του Εσπέρου προηγούμενη με 5-2, οι Εσπερίδες με την Potter πρωταγωνίστρια και με επιμέρους 6-0 πέρασαν μπροστά με 8-5. Η Χριστίνα Θεοδώρου ήταν το πρόσωπο του 1ου δεκαλέπτου σημειώνοντας 10 πόντους όμως οι γηπεδούχες με την Barahman να κάνει τη διαφορά διατηρούσαν στο 10΄ τα ηνία με 19-15.

Η 2η περίοδος δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC καθώς η αθηναϊκή ομάδα με σερί 8-0 «έχτισε» διαφορά 12 πόντων (27-15). Τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα απάντησαν με δικό τους 5-0 σερί μειώνοντας σε 27-20. Οι Εσπερίδες είχαν όμως μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου τον πρώτο λόγο όντας εύστοχες και εκμεταλλευόμενες τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων. Με την Θάλεια Κασάπογλου να μπαίνει στην εξίσωση η ομάδα του Σταύρου Νανάκου με επιμέρους 14-9 μετέτρεψε το σκορ σε 41-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC συνέχιζε να υποπίπτει σε αρκετά λάθη και να είναι άστοχος με αποτέλεσμα οι Εσπερίδες Καλλιθέας να φτάσουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +20 (56-36). Με την Καναδή forward/center, Samantha Cooper, να βοηθάει σημαντικά, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC μείωσε σε 59-43 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενες «ροκάνισαν» μέχρι και τους 12 πόντους (62-50) στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσαν να κατεβάσουν περεταίρω το αθηναϊκό προβάδισμα με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 68-57 και η ήττα.

Η Samantha Cooper με double double ήταν η καλύτερη για την ομάδα έχοντας 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Roxy Barahman με 22 και Emily Potter με 17 και 9 ριμπάουντ οι δύο παίκτριες που διακρίθηκαν από πλευράς Εσπερίδων Καλλιθέας.

Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, Νίκος Δουβίτσας, με δηλώσεις του στο επίσημο site της ομάδας ανέφερε μετά το παιχνίδι: «Μετά από μια μεγάλη αποχή, σχεδόν 50 ημερών, από τα παιχνίδια λόγω κορονοϊού και διακοπής πρωταθλήματος, σήμερα αντιμετωπίσαμε την ομάδα των Εσπερίδων, που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού έπαιξε καλύτερα αλλά και πιο δυνατά. Εμείς για ακόμη ένα παιχνίδι κάναμε 24 λάθη, από τα οποία τα περισσότερα είναι λάθη που ούτε μικρά παιδιά δεν κάνουν και επίσης χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια. Δεν είχαμε την συγκέντρωση και την υπομονή στην επίθεση και στην άμυνα. Απ’ ό,τι σχεδιάσαμε δεν κάναμε τίποτα, αντιθέτως ό,τι λάθος κάναμε στην τακτική μεταφράστηκε σε καλάθι. Συνεχίζουμε! Καλή συνέχεια στην ομάδα των Εσπερίδων»

Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC την ερχόμενη Τετάρτη 26 Ιανουαρίου στις 15:30 απέναντι στη Νίκη Λευκάδας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο. Ο αγώνας είναι εξ’ αναβολής και θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-29, 59-43, 68-57

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Κοντίλης-Κουτσοδήμος

Εσπερίδες Καλλιθέας (Νανάκος-Δήμου): Καμμένου 6(2), Γασπαράτου, Λουκάτου, Potter 17(1), Πατεράκη 9, Μπενέκη 4, Βιντσιλαίου 4, Κασάπογλου 6(2), Barahman 22(4)

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Γούλας): Σαρηγιαννίδου 2, Θεοδώρου 12(2), Καλαμπάκου 3, Cooper 21(3), Χρηστάκη, Slim 4, Mackay 3(1), Perry 7, Μαρίνη 5