Αναμφισβήτητα πλέον μετά από από σειρά μεταλλίων στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό, οι Γιαννιώτες RoboTzedes (μαθητές και φοιτητές) του εκπαιδευτικού κέντρου «Μελέτη Ελένη Θάνου» ανήκουν στις καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Οι RoboTzedes είναι μία ομάδα μαθητών και φοιτητών του εκπαιδευτικού κέντρου «Μελέτη Ελένη Θάνου» που δημιουργήθηκε το 2017 στα Ιωάννινα, με σκοπό να συμμετέχει σε Πανελλήνιους και Παγκόσμιους διαγωνισμούς ρομποτικής διαφόρων ηλικιών. Όπου συμμετέχει διακρίνεται για το ήθος, την ομαδικότητα, τη συνεργασία, φέρνοντας σημαντικές διακρίσεις και πρωτιές, δίνοντας το στίγμα της ελληνικής συμμετοχής στη ρομποτική.

Στις 26-29 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε η 3η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ MRC – Minoan Robotsports Competition Global Olympiad στην Κρήτη. Η διοργάνωση είχε τεθεί υπό την αιγίδα της Βουλής των Ελλήνων και των Υπουργείων Ανάπτυξης, Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας, Ναυτιλίας και Νησιωτικής πολιτικής, το Πολιτισμού, Τουρισμού, των Γ.Γ.  Έρευνας και Καινοτομίας, Ισότητας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού, του Εθνικού  Ιδρύματος Νεολαίας και δια βίου μάθησης και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν περισσότερα από 3.400 παιδιά και 12 πανεπιστημιακές ομάδες από 36 χώρες δια ζώσης και 9 Online, συνολικά 1.415 ομάδες σε 19 αγωνιστικές κατηγορίες!

Σε έναν τόσο μεγάλο διαγωνισμό, οι RoboTzedes κατέκτησαν 11 μετάλλια (4 χρυσά, 4 ασημένια και 3 χάλκινα). Συγκεκριμένα:

1η Θέση

Άθλημα: Κωπηλασια 13-18

Μπίρμπος Χρήστος,

Σίντος Βασίλειος,

Τασούλας Γεώργιος

1η Θέση

Άθλημα: Κωπηλασία 18+

Καλύβας Ιωάννης,

Στασινός Συμεών

1η Θέση

Άθλημα: Drones κατηγορία 10-12

Γκιόκας Χρήστος Κωνσταντίνος,

Μαμώλης Διονύσιος,

Χατζηχρηστίδης Ανέστης,

Μπάνος Δαμιανός Γιώργος

1η Θέση

Άθλημα: Drones 18+

Καλύβας Ιωάννης,

Στασινός Συμεών

2η Θέση

Άθλημα: Mountain Bike

Κατηγορία 10-12

Βασιλείου Παύλος,

Τσόδουλος Χρήστος,

Φυσέκης Φοίβος

2η Θέση

Άθλημα: Mountain Bike

Κατηγορία 13-18

Μπίρμπος Χρήστος,

Σίντος Βασίλης,

Τασούλας Γιώργος

2η Θέση

Άθλημα: Κωπηλασία 13-18

Βασιλείου Θανάσης,

Γκούσκου Φοίβη,

Πήχας Μιχαήλ

2η Θέση

Άθλημα: Ποδόσφαιρο κατηγορία 18+

Καλύβας Ιωάννης,

Στασινός Συμεών

3η Θέση

Άθλημα: Κωπηλασία 10-12

Βασιλείου Παύλος,

Τσόδουλος Χρήστος,

Φυσέκης Φοίβος,

Μήτσης Ηλίας,

Φώτος Κωνσταντίνος

3η Θέση

Άθλημα: Ποδόσφαιρο Κατηγορία 13-18

Βασιλείου Θανάσης,

Γκούσκου Φοίβη,

Πήχας Μιχαήλ

3η Θέση

Άθλημα: Obstacle race non lego

Κατηγορία 18+

Καλύβας Ιωάννης,

Στασινός Συμεών

Επίσης, υψηλές διακρίσεις στην 4η Θέση είχαν οι:

Γούση Ελένη,

Κύρκος Ορφέας Μάξιμος,

Ντιναλέξης Αλκιβιάδης,

Μουρεχίδης Θοδωρής,

Ριστάνης Χρήστος,

Ζώης Χριστόφορος,

Παπαβασιλείου Νικόλας,

Ντόλκας Αλέξανδρος.

Επικεφαλής της αποστολής ήταν οι:

Παναγιώτης Νάτσης και Ελένη Θάνου,

με προπονητές των ομάδων:

Αργύρη Μαρίνα

Μπούρη Κωνσταντίνο και

Χριστονάση Αντώνη.

Οι RoboTzedes συνεχίζουν με την πρόκρισή τους στον παγκόσμιο διαγωνισμό Robot Challenge 8-11 Αυγούστου στο Πεκίνο!

Κοινοποίηση

Κοινοποιείστε στους φίλους σας!