Με νίκη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τέρματα του Ματιέ Βαλμπουενά στο 57ο λεπτό και του Λαζάρ Ραντζέλοβιτς στο 74ο.

Ο μέτριος Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα αλλά ήταν πιο τυχερός στο δεύτερο ημίχρονο.

Γενικά από το 30΄ και μετά ο Ολυμπιακός παρουσίασε την ίδια προβληματική εικόνα που είχε και στους ευρωπαϊκούς αγώνες του. Έλειπε η δημιουργικότητα, οι αυτοματισμοί, η ταχύτητα σκέψης και ο Κορμπεράν προσπάθησε με αλλαγές να διορθώσει την κατάσταση. Σιγά σιγά αυτό απέφερε καρπούς και στο 57΄ από τη σέντρα του Άβιλα ο Ματιέ Βαλμπουενά σκόραρε με κεφαλιά.

Έτσι, παρότι πέρασε περίπου ένα δεκάλεπτο στο οποίο ο ΠΑΣ έκανε αισθητή την παρουσία του επιθετικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία και «καθάρισαν» το ματς στο 74΄. Από πάσα του Ελ Αραμπί ο Ραντζέλοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «κλείδωσε» τη νίκη και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να κάνει από το σημείο εκείνο και έως το τέλος, συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα της προσεχούς Πέμπτης.

Πολύ ωραίο στιγμιότυπο καταγράφηκε στο 35ο λεπτό, όταν ο Παντελάκης αποχώρησε με φορείο μετά από σύγκρουση με τον Χασάν και ο στράικερ του Ολυμπιακού τον αποχαιρέτησε με ένα φιλί! Ο αμυντικός του ΠΑΣ μετέβη απευθείας στο νοσοκομείο για εξετάσεις, ο οποίες δεν έδειξαν κάτι σοβαρό.

Διαιτητής: Μανούχος