Την ήττα με σκορ 80-75 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC σήμερα το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Τα 20 λάθη αποτέλεσαν «αγκάθι» στην προσπάθεια της ομάδας να φύγει με το «διπλό» από την συμπρωτεύουσα. 21 πόντους σημείωσε η Isabella Slim, 19 η Samantha Mackay, 13 μαζί με 15 ριμπάουντ η νεοφερμένη Kourtni Perry και 11 με 15 ριμπάουντ η Samantha Cooper.

Κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τις φιλοξενούμενες καθώς ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήταν μπροστά με 8-0 στο 2΄ με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να έχει 0/5 σουτ. Το πρώτο καλάθι ήρθε δια χειρός Θεοδώρου με τρίποντο (8-3). Επιμέρους 6-2 των γηπεδούχων έστειλε τη διαφορά στους 9 (14-5). Ο coach Δουβίτσας πέρασε την Perry για πρώτη φορά στο παρκέ κατεβάζοντας στο “4” την Cooper, με τη διαφορά να πέφτει στους 6 (16-10). Σερί 6-0 έφερε το 22-10, με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC, με το πρώτο καλάθι της Perry, να μειώνει σε 22-12. Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο και ολοκλήρωσε στο 27-12.

Με επιμέρους 6-2 η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα μείωσε σε 29-18 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά βρισκόταν μπροστά με +15 (35-20), με τον Νίκο Δουβίτσα να αποσύρει στον πάγκο την Mackay καθώς δεν έπαιρνε αυτά που ήθελε περνώντας τη Χρηστάκη στο παρκέ. Οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν άφηναν τον ΠΑΣ να βρει ρυθμό ενώ με τις διψήφιες, ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο, Hollivay-Stanley (10 και 11 πόντους αντίστοιχα), το σκορ έγινε 40-24. Η Mackay, που είχε επιστρέψει στο παρκέ, με κλέψιμο και τρίποντο στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 40-27 λίγο πριν το ημίχρονο. Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα βελτιώθηκαν στον τομέα των ριμπάουντ έχοντας ένα περισσότερο (23-22), με τις Cooper-Perry να έχουν 9 και 7 αντίστοιχα, όχι όμως και στις ασίστ, με τον ΠΑΟΚ να είναι καλύτερος στο δημιουργικό κομμάτι (11-5). Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-27 υπέρ του ΠΑΟΚ, μετά από έμμεσο τρίποντο της Παυλοπούλου.

Με 5 μαζεμένους πόντους της Θεοδώρου ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να μειώνει σε 43-32. Λίγο αργότερα τη σκυτάλη πήρε η Slim η οποία με 14 δικούς της πόντους και 4 τρίποντα πήρε από χέρι τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC βοηθώντας τον τα μέγιστα να “ροκανίσει” σε μονοψήφιο νούμερο τη προβάδισμα των γηπεδούχων (52-46). Παρά το γεγονός ότι έφτασε να μειώσει στους 6, η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια με τις γηπεδούχες με σερί 9-0 να φτάνουν στο +15 (61-46). Τελικά το σκορ στο 30΄ ήταν 67-53 υπέρ του “Δικεφάλου”.

Στηριζόμενος στις Cooper-Mackay ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC μείωσε στους 10 περίπου 4΄ πριν το τέλος (74-64). Με τον ηλεκτρονικό πίνακα στο PAOK Sports Arena να δείχνει 1΄ 09΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 78-72 με την Perry να βοηθάει σημαντικά. Η Παυλοπούλου με δίποντο 30΄΄ πριν την ολοκλήρωση του τελευταίου δεκαλέπτου έκανε το 80-72, με την Mackay με εύστοχο τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 80-75.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι πλέον στο 0-4 και την επόμενη Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο απέναντι στον Ο.Α. Χανίων θα ψάξει για την πρώτη του νίκη, έχοντας βγάλει ένα απαιτητικό πρόγραμμα.

Ο Νίκος Δουβίτσας μετά την ολοκλήρωση του αγώνα δήλωσε στο επίσημο site της ομάδας: «Η κατάσταση στην ομάδα θα αλλάξει, δεν έχω μάθει στην ζωή μου να τα παρατάω και ειδικά σε ότι αφορά το μπάσκετ είμαι πολύ εγωιστής και θα κάνω τα πάντα για να γίνει η ομάδα καλύτερη και πιο ομάδα. Το πρόβλημα μας δεν είναι ούτε η τακτική που ακολουθούμε ούτε τα plays μας είναι αλλά θέματα που από αύριο θα τα λύσω εγώ και κανένας άλλος. Όσο για το παιχνίδι, με 20 λάθη και 2/4 αιφνιδιασμούς δεν κερδίζουμε κανέναν. Όλο τον καιρό λέγαμε για το πόσο εύκολα κάνουμε τα λάθη και δίνουμε στον αντίπαλο εύκολους πόντους στο transition. Η άμυνά μας ήταν πολύ κακή στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο μειώσαμε όμως και πάλι με κάποια αστεία λάθη μας κατάφεραν να μας πάρουν και πάλι διαφορά. Καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ».

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-27, 67-53, 80-75

Διαιτητές: Ευφραιμίδης- Ελευθεριάδης- Τσάνταλη

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Hollivay 14, Stanley 13(1), Χαιριστανίδου 8, Makitalo 2, Παυλοπούλου 14, Κατσαμούρη 2, Στεφανάκη, Καρλάφτη 15(5), Κιλαζίδου 4(1), Quinones 8

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας): Θεοδώρου 8(2), Καλαμπάκου 3(1), Cooper 11(1), Χρηστάκη, Slim 21(5), Mackay 19(5), Perry 13, Μαρίνη