Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ ωστόσο δεν κατάφερε να συνεχίσει στα προκριματικά του Australian Open καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τη Βικτόριγα Τόμοβα. Η Παπαμιχαήλ πάλεψε για την έκπληξη σε έναν αγώνα που είχε διάρκεια 2 ώρες και 5 λεπτά με την τενίστρια από την Βουλγαρία να κερδίζει με 6-2, 4-6, 6-1 σετ. Η τενίστρια Δέσποινα Παπαμιχαήλ από την Πρέβεζα , Νο182 της παγκόσμιας κατάταξης έχει ανέβει πολύ το τελευταίο διάστημα και μόνο κάποιες λεπτομέρειες απομένουν για να κάνει το επόμενο βήμα στην καριέρα της. Να θυμίσουμε πως αυτή ήταν η 2η συμμετοχή της Παπαμιχαήλ σε ταμπλό Grand Slam, μετά από τη παρουσία της στο προκριματικό ταμπλό του US Open τον περασμένο Σεπτέμβρη, όπου σημείωσε και νίκη στη πρεμιέρα της.