Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 στις 19:00 μ.μ. στην  Δημοτική Πινακοθήκη Γιάννης Μόραλης, θα γίνει η παρουσίαση των προτεινόμενων Υποψήφιων Ευρωβουλευτών Περιφέρειας Ηπείρου, για τις Προκριματικές εκλογές ανάδειξης υποψηφίων του ΣΥΡΙΖΑ Προοδευτική Συμμαχία.

Την Κυριακή 14 Απριλίου 2024 θα πραγματοποιηθούν οι προκριματικές εκλογές ανάδειξης των υποψηφίων για το ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ Προοδευτική Συμμαχία για τις Ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου 2024.

Πρόκειται για μια καινοτόμο διαδικασία κατά την οποία, για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα μέλος ή φίλος/η κόμματος συναποφασίζει για ένα κομματικό ψηφοδέλτιο και επιλέγει ο ίδιος/α ποιοι/ες θέλει να τον εκπροσωπήσουν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Συγκεκριμένα, δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, καθώς και οι φίλοι/ες του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ οι οποίοι/ες θα προσέλθουν την 14 η Απριλίου στα εκλογικά τμήματα και θα λάβουν μέρος στην προκριματική εκλογική διαδικασία συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα φίλου/ης του ΣΥΡIΖΑ-ΠΣ.

Τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, οι φίλοι/ες καθώς επίσης και οι κάτοικοι του εξωτερικού που επιθυμούν να ψηφίσουν διαδικτυακά θα πρέπει να έχουν συμπληρώσει τη φόρμα εγγραφής (με τα ακριβή τους στοιχεία επικοινωνίας) για την προκριματική ψηφοφορία, όπως αυτή αναρτήθηκε στον i-syriza, μέχρι τις 7/4/2024 στις 12 τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδος.

Ο/η εκλογέας που θα ψηφίσει με φυσική παρουσία θα μπορεί να επιλέξει τους/τις υποψήφιους/ές της Περιφέρειας στην οποία ανήκει το Εκλογικό Τμήμα στο οποίο προσέρχεται. Ώρες ψηφοφορίας:08.00  έως 20.00

Οι εκλογείς που θα ψηφίσουν διαδικτυακά θα μπορούν να επιλέξουν να ψηφίσουν σε μια από τις 13 Περιφέρειες.

ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΝΟΜΟΥ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

ΠΡΕΒΕΖΑ  ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, ΜΠΙΖΑΝΙΟΥ 60
ΛΟΥΡΟΣ  ΠΑΛΑΙΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΛΟΥΡΟΥ
ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ  ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ
ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟ  ΠΑΛΑΙΟ ΔΗΜ.ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ
ΚΑΝΑΛΑΚΙ-ΠΑΡΓΑ  ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ ΚΑΝΑΛΑΚΙ

 

Οι υποψήφιοι για τις προκριματικές εκλογές της Ηπείρου:

  1. Ανδρίκος Ιωάννης, Μηχανικός Η/Υ και πληροφορικής
  2. Καραπιπέρης Παντελής, Αναπληρωτής Προϊστάμενος Τμήματος Προγραμματισμού και Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Δήμου Ηγουμενίτσας
  3. Κάτσης Μάριος, Ηλεκτρονικός Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ
  4. Κώτσης Νικόλαος, Παθολόγος Ιατρός, Διδάκτωρ Πανεπιστημίου
  5. Λαμπρακούλης Γεώργιος, Στέλεχος Επιχείρησης
  6. Μούκας Βασίλειος, Ιδιοκτήτης Ραδιοφωνικού Σταθμού
  7. Μπότσιος Βασίλειος, Νομικός, Στέλεχος Επιχείρησης
  8. Νάτση Αγγελική, Δημόσιος Υπάλληλος
  9. Παππάς Δημήτριος, Λέκτορας στη Βόρεια Ιρλανδία

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχουν αναρτημένοι οι υποψήφιοι/ες ανά Περιφέρεια με τα βιογραφικά τους.

https://euroekloges.syriza2024.gr

Κοινοποίηση

Κοινοποιείστε στους φίλους σας!