Το Σάββατο 7-5-2022, Διεξήχθη στον Αλμυρό Βόλου, το 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αγωνιστικής Αναρρίχησης, στο Αγώνισμα BOULDER και την Κυριακή 8-5-2022 το 31ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αγωνιστικής Αναρρίχησης, στο Αγώνισμα της Δυσκολίας, στον Βόλο.

Ένα όμορφο Σαββατοκύριακο εξελίχθηκε, Γεμάτο Αναρρίχηση με συμμετοχές που ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο φτάνοντας τους 110 Αθλητές από 22 Σωματεία.

Αισθητή ήταν η Παρουσία των Αθλητών του  ΕΟΣ Ιωαννίνων, Με τον Προπονητή Αυγήτα Χρήστο, καθώς Συμμετείχε με 4 Αθλητές, Παχύ Ανδριάννα, Παχύ Αθηνά, Φαλτσέτα Μαρίνο και Κίτσιο Ηλία.

Στο Αγώνισμα BOULDER, Στην Κατηγορία Παμπαίδων, ο Αθλητής Κίτσιος Ηλίας Κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο και ο Αθλητής Φαλτσέτας Μαρίνος το Ασημένιο Μετάλλιο.

Στο Αγώνισμα Της Δυσκολίας, Στην Κατηγορία Παμπαίδων, ο Αθλητής Φαλτσέτας Μαρίνος Κατέκτησε το Χρυσό Μετάλλιο και ο Αθλητής Κίτσιος Ηλίας το Χάλκινο Μετάλλιο.

Σημαντική Προσφορά στην Επιτυχία των Αθλητών, είχε και ο  Προπονητής Ορειβασίας – Αναρρίχησης, Θεοχαρόπουλος Γιάννης.