Με την ήττα (2-1) από τον Πανσερραϊκό θα φύγει από τις Σέρρες ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των πλέι όυτ της Σούπερ Λιγκ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα από το απόγευμα του Σαββάτου γνωρίζει ότι οριστικά υποβιβάζεται και θα αγωνίζεται στη Super Legue 2 την επόμενη χρονιά΄.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα “απείλησε” με το σουτ του Κιάκου να το διώχνει ο Κατσίκας. Στο 21ο λεπτό οι γηπεδούχοι με ενέργεια του Μπετανκόρ αλλά το πλασέ του δεν ήταν ανάλογο και ο Αθανασίου μπλόκαρε. Στο συρτό σουτ του Ροσέρο στο 22′ η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του και πέρασε άουτ.

Στο 29ο λεπτό ο ΠΑΣ έμεινε πίσω στο σκορ όταν ο Τομάς σούταρε από τα 40 μέτρα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασίου για το 1-0. Η κεφαλιά του Παντελάκη στο 36′ έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 42ο λεπτό ο Μπετανκόρ βρέθηκε στην άμυνα του ΠΑΣ, ο Αθανασίου έκανε την κίνηση προς τα πάνω του, “έδειξε” να τον ανέτρεψε όμως ο Ισπανός φορ ήταν σε θέση οφσάιντ. Η φάση πήγε στο VAR και υποδείχθηκε πέναλτι για τους γηπεδούχους και στο 45+2 ο Ουάρντα το εκτέλεσε επιτυχημένα για το 2-0.

Στο 63ο λεπτό ο ΠΑΣ κυκλοφόρησε τη μπάλα στη περιοχή του Πανσερραικού, ο Ροσέρο έκανε την παράλληλη, ο Αυλωνίτης έδιωξε και η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε για ανατροπή του Λεό και στο 65 ο Κόντε εύστοχα έγραψε το 2-1.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ στο 68ο λεπτό όταν από το σουτ του Σόρια η μπάλα κόντραρε παράλληλα στην εστία και ο Ουεντραόγκο πρόλαβε να διώξει. Ο Γούλερι εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του ΠΑΣ στο 77 αλλά ο Μπακαδήμας τον σταμάτησε μέσα στη περιοχή. Ο Ουάρντα βρέθηκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ,ο Αθανασίου του είπε «όχι» στο 88ο λεπτό.

Ρέφερι ο Γκορτσίλας, βοηθοί Νίκζας, Τοροσιάδης – VAR ο Παπαδόπουλος, με AVAR τον Πάτρα.

Πανσερραϊκός – Πάμπλο Γκαρσία: Κατσίκας, Δεληγγιανίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Οικονόμου (77′ Στάικος), Τομάς, Ουάρντα, Αλεξιτς (77′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ (66 Μπετανκορ)

ΠΑΣ Γιάννινα – Μιχάλης Γρηγορίου: Αθανασίου, Σορία, Παντελάκης (49′ Μπακαδήμας), Εραμουσπε, Κιάκος (45′ Πανάγου), Τζίνο (59′ Μπεγκαλά), Ριένστρα (45 Κύρκος), Καραχάλιος, Λέο (71΄Παμλίδης), Ροσέρο, Κόντε