“Ξύπνησε” αργά ο ΠΑΣ Γιάννινα…..

Ένας αξιόμαχος ΠΑΣ Γιάννινα, μπορεί να μην είχε κανένα όφελος από το σημερινό παιχνίδι ωστόσο οι Ηπειρώτες έδειξαν καλά στοιχεία υπό την καθοδήγηση του Γιώργου Γεωργουλόπουλου και πήραν τη νίκη με 2-3 με ανατροπές από την Κηφισιά στο Δημοτικό γήπεδο Καισαριανής “Μ. Κρητικόπουλος” για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα πήραν το προβάδισμα ωστόσο ο ΠΑΣ βρήκε τους χώρους και ισοφάρισε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Κηφισιά έχασε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 11ο λεπτό, όταν η μπάλα έφτασε στον Κλωναρίδη από φάουλ του Νίνη, εκείνος βρήκε τον Ματέους Σάντος , ο οποίος εκτέλεσε διαγώνιο σουτ και η μπάλα βγήκε κόρνερ και στο 12ο λεπτό νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Μιλίτσεβιτς έκανε τη σέντρα έπειτα από πλασαριστά εκτελεσμένο κόρνερ αλλά η προβολή του Βαφέα ήταν άστοχη.

Στο 13ο λεπτό ήταν η σειρά του ΠΑΣ να χάσει τη δική του ευκαιρία, από γύρισμα του Ροσέρο βρήκε τον Κύρκος αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα ψηλά από την μεγάλη περιοχή.

Το γκολ για την Κηφισιά ήρθε στο 26ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίνη για το 1-0, το πρώτο γκολ του Νίνη μετά από 868 ημέρες. Η απάντηση του ΠΑΣ ήρθε δέκα λεπτά μετά στο 36ο λεπτό όταν από το τακουνάκι του Κόντε, ο Ροσέρο βρέθηκε τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το στοπ του Σπίνου σε πλασέ του Κόντε ενώ στο 53ο λεπτό η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο του ΠΑΣ από το διαγώνιο σουτ του Τεττέι.

Στο 66ο λεπτό ο Τεττέι έκανε τη σέντρα μέσα απο τη περιοχή του ΠΑΣ, ο Αθανασίου έδιωξε ατη κεφαλιά του Οζέγκοβιτς, υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους πως η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή, ο Πρίτσας βρέθηκε μπροστά από τη μπάλα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και μετά ο διαιτητής Παπαδόπουλος ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ του Πρίτσα στον Λιάσο.

Δέυτερο δοκάρι για την Κηφισιά στο 70 με το δυνατό σουτ του Τεττέι, ο Πρίτσας στην επανάληψη πήρε το σουτ αλλά έφυγε εκτός.

Η Κηφισιά είχε δύο δοκάρια αλλά ο ΠΑΣ έκανε την ανατροπή… Στο 74ο λεπτό ο Τζίνο βρίσκει με τακουνάκι τον Μπεγκάλα, ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Βαφέα και έγινε το 1-2.

Στο 80ο λεπτό ο Οζέγκοβιτς κράτησε τη μπάλα μέσα στη περιοχή του ΠΑΣ και προσπαθώντας να σουτάρει κέρδισε το πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Οζέγκοβιτς για το 2-2 στο 82ο λεπτό.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο 83′ ο Ματέους Σάντος έκανε το γκολ αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Μέχρι το 94ο λεπτό….όταν ο Ροσέρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε προβάδισμα τους φιλοξενούμενους και εν τέλει τη νίκη με 2-3.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος

Βοηθοί: Ψαρρής και Μωϋσιάδης Β.

Τέταρτος: Μαλούτας

VAR: Τσαγκαράκης και Πετρόπουλος

Κηφισιά (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Κλωναρίδης (41′ Γκόμπελιτς), Σπίνος, Βαφέας, Μιλίτσεβιτς, Σολόα (83΄ Γιόβανσιτς), Πρίτσας, Νίνης (45′ Μενέντεζ ), Τεττέι, Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Γεωργόπουλος) : Αθανασίου, Πανάγου, Σαμποτσίνσκι, Εραμούσπε, Κιάκος (71′ Σόρια), Καραχάλιος (71′ Μπεγκαλά), Λιάσος, Τζίμας (67′ Τζίνο), Κύρκος, Ροσέρο, Κόντε (88′ Παμλίδης)