Στην κατάκτηση του back to back Κυπέλλου ερασιτεχνών της ΕΠΣ Ηπείρου έφτασε το απόγευμα της Τετάρτης η Θύελλα Κατσικάς νικώντας με 5-2 την Θύελλα Ελεούσας στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων. Σε ένα απολαυστικότατο παιχνίδι οι δύο ομάδες έβαλαν τα δυνατά τους, πρόσφεραν θέαμα και γκολ στους πάνω από 2.500 θεατές.

Το πρώτο ημίχρονο πρωταγωνίστρια ήταν η ομάδα του Νίκου Γκούρα που πανηγύρισε πέντε γκολ. Μόλις στο 6′ η Κατσικά άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από τον Τουρμούσογλου, έπειτα από σέντρα του Εμβραίζογλου. Το 2-0 έγινε με πέναλτι εύστοχα εκτελεσμένο από τον Σκανδάλη στο 19ο λεπτό. Η Ελεούσα ζήτησε πέναλτι στο 24ο λεπτό για ανατροπή του Νάσιου από τον Μελιγγιώτη ωστόσο ο διαιτητής Χατζηπαναγιώτου συνέχισε το παιχνίδι.

Στο 32ο λεπτό η Κατσικά έκανε το 3-0 με κεφαλιά του Βασιλάκη από κόρνερ του Εμβραίζογλου. Το 4-0 εκ νέου εύστοχο πέναλτι από τον Σκανδάλη στο 36ολεπτο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άγγελος Παππάς με κεφαλιά έγραψε το 5-0.

Στο δεύτερο η ομάδα του Ανέστη Ζώη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, κράτησε περισσότερο μπάλα, ισορρόπησε το παιχνίδι και μείωσε το σκορ αρχικά για το 5-1 με τον Τσάγκα στο 70′ μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Νούγια και στο 87′ με τον Γεωλδάση από πάσα του Τσάγκα και λάθος της άμυνας της Κατσικάς κάνοντας το τελικό 5-2.

Διαιτητής: Δημήτριος Χατζηπαναγιώτου Βοηθοί:Θεόφιλος Μωυσιάδης, Θανάσης Θανασιάς
Τέταρτος: Σπύρος Ζαμπαλάς

Θύελλα Κατσικάς (Νίκος Γκούρας) : Θεμελής, Πετρίδης, Μελιγγιώτης, Ντόντης (60′ Πολυχρόνης), Βασιλάκης, Πότσης (72′ Πάκος), Σκανδάλης, Εμβραίζογλου (60′ Γούλας), Κωσταμένας, Τουρμούσογλου (72′ Μπλέτσας), Παππάς (60′ Ρίζος)

Θύελλα Ελεούσας (Ανέστης Ζώης): Κότικας, Μαρμούτας, Νάσιος, Μαλάτος, Παλαιοχώρης (45 Τσάγκας) , Μουχάνης, Παπαρούνας Θ (45′ Παπαρούνας) , Κεφάλας(46′ Πασχάλης) , Νούγιας (77′ Έξαρχος) , Βελτσίστας (77′ Γεωλδάσης), Μπουκουβάλας